Svea Måleri och Allservice ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 239 625 | 255 731 | 314 324 | 207 181 | 384 195 |
| Summa anläggningstillgångar | 169 253 | 165 449 | 161 645 | 157 841 | 157 524 |
| Summa tillgångar | 408 878 | 421 180 | 475 969 | 365 022 | 541 719 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 211 014 | 147 664 | 301 336 | 323 004 | 339 412 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 211 014 | 147 664 | 301 336 | 323 004 | 339 412 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 75 404 | 75 652 | −98 883 | −132 615 | 160 289 |
| Summa eget kapital | 197 864 | 273 516 | 174 633 | 42 018 | 202 307 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 430 621 | 1 349 972 | 1 542 959 | 1 696 533 | 1 466 708 |
| Rörelseresultat | 75 859 | 76 598 | −99 577 | −133 584 | 161 174 |
| EBITDA | 83 130 | 80 402 | −95 773 | −129 780 | 161 491 |
| Resultat före skatt | 75 404 | 75 652 | −98 883 | −132 615 | 160 289 |
| Årets resultat | 75 404 | 75 652 | −98 883 | −132 615 | 160 289 |
| Personalkostnader | 478 091 | 574 017 | 491 471 | 496 791 | 493 867 |
| Avskrivningar | 7 271 | 3 804 | 3 804 | 3 804 | 317 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 2 | — | 2 | 2 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Svea Måleri och Allservice AB
Översikt
Svea Måleri och Allservice AB (org.nr 556973-4006) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2014 och har funnits i 12 år. Säte enligt registret: Uppsala. Bransch enligt SCB: måleriarbeten (SNI 43341).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 466 708 kr, vilket är 13,5 % mindre än året innan (1 696 533 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 0,6 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 160 289 kr (10,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1 (året innan: 2). Nettoomsättningen per anställd var 1 466 708 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 541 719 kr och det egna kapitalet 202 307 kr (soliditet 37,3 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.