Nymålat i Uppsala ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 312 500 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2019–2026
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||||
| Summa omsättningstillgångar | 229 443 | 215 455 | 244 949 | 328 165 | 222 642 | 705 748 | 1 221 127 | 1 456 441 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 229 443 | 215 455 | 244 949 | 328 165 | 222 642 | 705 748 | 1 221 127 | 1 456 441 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||||
| Kortfristiga skulder | 65 486 | 115 116 | 81 250 | 124 464 | 154 497 | 364 549 | 450 270 | 362 053 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 65 486 | 115 116 | 81 250 | 124 464 | 154 497 | 364 549 | 600 270 | 512 053 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −70 095 | −63 619 | 63 361 | 40 001 | 14 444 | 273 054 | 379 658 | 636 031 |
| Summa eget kapital | 163 957 | 100 339 | 163 699 | 203 701 | 68 145 | 341 199 | 620 857 | 944 388 |
| Resultaträkning | ||||||||
| Nettoomsättning | 651 000 | 562 000 | 337 000 | 624 000 | 448 000 | 1 407 000 | 1 378 000 | 1 546 000 |
| Rörelseresultat | −122 231 | −63 343 | 63 830 | 40 108 | 14 618 | 342 434 | 628 485 | 804 634 |
| Resultat före skatt | −70 095 | −63 619 | 63 361 | 40 001 | 14 444 | 342 183 | 478 224 | 802 571 |
| Årets resultat | −70 095 | −63 619 | 63 361 | 40 001 | 14 444 | 273 054 | 379 658 | 636 031 |
| Personalkostnader | 570 957 | 457 511 | 191 271 | 478 394 | 390 313 | 557 473 | 434 150 | 506 955 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||||
| Anställda | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 150 000 | — | 100 000 | 312 500 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Nymålat i Uppsala AB
Översikt
Nymålat i Uppsala AB (org.nr 559068-3040) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Uppsala. Bransch enligt SCB: måleriarbeten (SNI 43341).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 1 546 000 kr, vilket är 12,2 % mer än året innan (1 378 000 kr). Från 2019 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 13,2 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 636 031 kr (41,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 6 av 8 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 546 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 1 456 441 kr och det egna kapitalet 944 388 kr (soliditet 64,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.