Andrés Måleri Syd ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 50 000 | 50 000 | 2 294 763 | 580 726 | 593 257 | 485 723 | 1 208 590 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | 15 000 | 0 | — | — | — |
| Summa tillgångar | 50 000 | 50 000 | 2 309 763 | 580 726 | 593 257 | 485 723 | 1 208 590 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | — | — | 2 256 560 | 415 451 | 511 438 | 697 809 | 1 117 251 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | 145 608 | 38 281 | — | — |
| Summa skulder | 0 | 0 | 2 256 560 | 561 059 | 549 719 | 697 810 | 1 117 251 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 0 | 0 | 3 203 | −33 536 | 23 871 | −255 625 | 303 426 |
| Summa eget kapital | 50 000 | 50 000 | 53 203 | 19 667 | 43 538 | −212 087 | 91 339 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | — | — | 3 655 186 | 1 384 940 | 1 005 697 | 1 970 191 | 1 687 735 |
| Rörelseresultat | 0 | 0 | 9 754 | −21 020 | 44 293 | −233 401 | 351 235 |
| Resultat före skatt | 0 | 0 | 4 043 | −33 536 | 23 871 | −255 625 | 314 012 |
| Årets resultat | 0 | 0 | 3 203 | −33 536 | 23 871 | −255 625 | 303 426 |
| Personalkostnader | — | — | 976 131 | 360 518 | 168 276 | 325 059 | 528 435 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | — | — | — | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Andrés Måleri Syd AB
Översikt
Andrés Måleri Syd AB (org.nr 559181-7167) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Uppsala. Bransch enligt SCB: måleriarbeten (SNI 43341).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 687 735 kr, vilket är 14,3 % mindre än året innan (1 970 191 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 17,6 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 303 426 kr (18,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 687 735 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 208 590 kr och det egna kapitalet 91 339 kr (soliditet 7,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.