Nåntuna måleri ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenIngen utdelning föreslogs.
Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||||
| Summa omsättningstillgångar | 403 880 | 541 678 | 522 208 | 282 870 | 204 499 | 195 627 | 274 185 | 91 463 |
| Summa anläggningstillgångar | 300 000 | 300 000 | 500 000 | 537 931 | 540 708 | 544 708 | 549 685 | 424 296 |
| Summa tillgångar | 703 880 | 841 678 | 1 022 208 | 820 801 | 745 207 | 740 335 | 823 870 | 515 759 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||||
| Kortfristiga skulder | 155 095 | 177 094 | 235 871 | 135 353 | 59 987 | 48 902 | 133 214 | 46 821 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 304 431 | 411 785 | 558 643 | 458 125 | 382 759 | 371 674 | 355 727 | 183 979 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 349 449 | 200 444 | 203 672 | 79 111 | 244 272 | 6 213 | 99 482 | −136 363 |
| Summa eget kapital | 399 449 | 429 893 | 463 565 | 362 676 | 362 448 | 368 661 | 468 143 | 331 780 |
| Resultaträkning | ||||||||
| Nettoomsättning | 1 012 135 | 1 249 231 | 1 198 417 | 1 110 952 | 777 000 | 886 000 | 1 031 000 | 711 000 |
| Rörelseresultat | 596 511 | 339 874 | 347 902 | 175 552 | 304 908 | 4 434 | 22 649 | −94 172 |
| Resultat före skatt | 448 009 | 255 240 | 260 219 | 116 508 | 308 064 | 9 436 | 129 811 | −135 348 |
| Årets resultat | 349 449 | 200 444 | 203 672 | 79 111 | 244 272 | 6 213 | 99 482 | −136 363 |
| Personalkostnader | 78 576 | 526 275 | 515 371 | 646 810 | 153 582 | 608 705 | 647 230 | 618 399 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | 170 000 | 180 000 | 244 500 | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Nåntuna måleri AB
Översikt
Nåntuna måleri AB (org.nr 559150-5929) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Uppsala. Bransch enligt SCB: måleriarbeten (SNI 43341).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 711 000 kr, vilket är 31,0 % mindre än året innan (1 031 000 kr). Från 2018 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 4,9 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2018–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 136 363 kr. Företaget har gått med vinst under 7 av 8 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 711 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 515 759 kr och det egna kapitalet 331 780 kr (soliditet 64,3 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.