Mandareen Bageri och Konditori AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 602 102 | 391 620 | −189 521 | −1 598 780 | 694 | 702 |
| Summa anläggningstillgångar | 62 219 | 62 219 | 48 219 | 48 219 | — | — |
| Summa tillgångar | 664 321 | 453 839 | −141 302 | −1 550 561 | 694 | 702 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 573 138 | 353 961 | 24 061 | −357 449 | 1 141 114 | 1 141 114 |
| Långfristiga skulder | 40 741 | 114 | 28 927 | −52 678 | — | — |
| Summa skulder | 613 879 | 354 075 | 52 988 | −410 127 | 1 141 114 | 1 141 114 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −301 558 | −440 624 | −94 526 | −946 144 | 14 | 8 |
| Summa eget kapital | 50 442 | 99 764 | −194 290 | −1 140 434 | −1 140 420 | −1 140 412 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 302 859 | 3 494 000 | 3 834 000 | 1 327 000 | 0 | — |
| Rörelseresultat | −301 150 | −438 972 | −79 298 | −953 979 | 0 | — |
| EBITDA | — | — | −65 298 | −953 979 | — | — |
| Resultat före skatt | −301 558 | −440 624 | −94 526 | −946 144 | 14 | 8 |
| Årets resultat | −301 558 | −440 624 | −94 526 | −946 144 | 14 | 8 |
| Personalkostnader | — | — | 40 675 | 0 | — | — |
| Avskrivningar | — | — | 14 000 | 0 | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Mandareen Bageri och Konditori Aktiebolag
Översikt
Mandareen Bageri och Konditori Aktiebolag (org.nr 559222-5998) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Sundbyberg. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).
Ekonomi
Räkenskapsåret 2024 hade företaget ingen nettoomsättning. Årets resultat 2025 var en vinst på 8 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 6 redovisade räkenskapsår.
Värt att notera
Det egna kapitalet var negativt vid utgången av räkenskapsåret 2025 (−1 140 412 kr). Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (50 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-26. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.