DHAKA Restaurang ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2024
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 409 455 | 1 129 424 | 1 133 960 | 1 649 202 | 1 525 884 | 1 895 739 |
| Summa anläggningstillgångar | 115 941 | 115 941 | 82 305 | 39 227 | 0 | 202 529 |
| Summa tillgångar | 1 525 396 | 1 245 365 | 1 216 265 | 1 688 429 | 1 525 884 | 2 098 268 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 34 438 | 13 925 | 93 206 | 83 047 | 105 813 | 157 657 |
| Långfristiga skulder | 76 626 | 80 355 | 125 176 | 141 594 | −255 103 | 351 973 |
| Summa skulder | 111 064 | 94 280 | 218 382 | 224 641 | −149 290 | 509 630 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 10 667 | −263 246 | −153 203 | 465 906 | 211 386 | 213 464 |
| Summa eget kapital | 1 414 332 | 1 151 085 | 997 883 | 1 463 788 | 1 675 174 | 1 588 638 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 3 674 000 | 2 625 000 | 3 284 000 | 4 539 000 | 3 784 000 | 3 372 000 |
| Rörelseresultat | 27 754 | −262 307 | −151 441 | 470 731 | 241 482 | 382 081 |
| EBITDA | — | — | −74 805 | 555 809 | 280 709 | 389 441 |
| Resultat före skatt | 13 568 | −263 246 | −153 203 | 465 906 | 217 947 | 271 735 |
| Årets resultat | 10 667 | −263 246 | −153 203 | 465 906 | 211 386 | 213 464 |
| Personalkostnader | 794 452 | 684 604 | 394 407 | 444 577 | 367 020 | 670 018 |
| Avskrivningar | — | — | 76 636 | 85 078 | 39 227 | 7 360 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | 3 | 1 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: DHAKA Restaurang AB
Översikt
DHAKA Restaurang AB (org.nr 556682-7035) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2005 och har funnits i 21 år. Säte enligt registret: Sundbyberg. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 3 372 000 kr, vilket är 10,9 % mindre än året innan (3 784 000 kr). Från 2019 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 1,7 % per år. Årets resultat 2024 var en vinst på 213 464 kr (6,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 2 (året innan: 1). Nettoomsättningen per anställd var 1 686 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 2 098 268 kr och det egna kapitalet 1 588 638 kr (soliditet 75,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.