Restaurang Pralin ABAktiv

556819-7130AktiebolagRegistrerat 2010SUNDBYBERG

Finansiell översikt

9 075 277 kr+7,2%
Omsättning 2024
+13,8%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2022–2024
02,5 mn5 mn7,5 mn10 mn202220232024

Nyckeltal

2024
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
01 mn2 mn3 mn202220232024
Sammanställning av årsredovisningar2022–2024
202220232024
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar1 997 3561 889 7522 257 845
Summa anläggningstillgångar221 581355 983147 369
Summa tillgångar2 218 9372 245 7352 405 214
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder667 284660 362406 785
Långfristiga skulder——100 000
Summa skulder847 284840 362686 785
Aktiekapital50 00050 00050 000
Balanserat resultat———
Årets resultat (eget kapital)641 37033 720313 057
Summa eget kapital1 371 6531 405 3731 718 429
Resultaträkning
Nettoomsättning7 007 2388 464 2039 075 277
Rörelseresultat1 437 9871 743 2131 497 923
EBITDA1 503 5851 808 8111 566 537
Resultat före skatt807 99943 560395 545
Årets resultat641 37033 720313 057
Personalkostnader2 139 9232 323 4712 449 044
Avskrivningar65 59865 59868 614
Övriga nyckeltal
Anställda455
Föreslagen utdelning———

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Restaurang Pralin AB

Översikt

Restaurang Pralin AB (org.nr 556819-7130) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2010 och har funnits i 16 år. Säte enligt registret: Sundbyberg. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 9 075 277 kr, vilket är 7,2 % mer än året innan (8 464 203 kr). Från 2022 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 13,8 % per år. Årets resultat 2024 var en vinst på 313 057 kr (3,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 3 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 5. Nettoomsättningen per anställd var 1 815 055 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 2 405 214 kr och det egna kapitalet 1 718 429 kr (soliditet 71,4 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag