Stenhus Hallsberg Vissberga 11:7 ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 646 118 | 6 232 251 | 6 244 079 | 15 401 225 |
| Summa anläggningstillgångar | 7 257 976 | 7 038 802 | 7 020 463 | 6 816 309 |
| Summa tillgångar | 7 904 094 | 13 271 053 | 13 264 542 | 22 217 534 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 346 188 | 301 036 | 415 754 | 9 376 796 |
| Långfristiga skulder | 3 453 920 | 8 880 000 | 8 880 000 | 8 880 000 |
| Summa skulder | 3 800 108 | 9 181 036 | 9 295 754 | 18 256 796 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 294 150 | −13 969 | −121 229 | −8 050 |
| Summa eget kapital | 4 103 986 | 4 090 017 | 3 968 788 | 3 960 738 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 1 110 000 | 1 168 000 | 1 156 000 | 1 195 000 |
| Rörelseresultat | 636 627 | 710 895 | 588 746 | 661 709 |
| EBITDA | 782 607 | 930 070 | 808 836 | 904 733 |
| Resultat före skatt | 331 822 | 44 981 | −79 995 | 72 263 |
| Årets resultat | 294 150 | −13 969 | −121 229 | −8 050 |
| Personalkostnader | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 145 980 | 219 175 | 220 090 | 243 024 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Stenhus Hallsberg Vissberga 11:7 AB
Översikt
Stenhus Hallsberg Vissberga 11:7 AB (org.nr 559074-4842) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 195 000 kr, vilket är 3,4 % mer än året innan (1 156 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 2,5 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 8 050 kr. Företaget har gått med vinst under 1 av 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 22 217 534 kr och det egna kapitalet 3 960 738 kr (soliditet 17,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 5 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.