Tranviks Udde Fastigheter ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 48 603 000 | 153 127 000 | 6 394 170 | 2 752 198 |
| Summa anläggningstillgångar | 205 057 000 | 252 000 | 195 740 083 | 244 085 006 |
| Summa tillgångar | 253 660 000 | 153 379 000 | 202 134 253 | 246 837 204 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 251 393 000 | 147 452 000 | 13 357 946 | 3 597 078 |
| Långfristiga skulder | — | — | 186 973 290 | 242 849 776 |
| Summa skulder | 251 392 719 | 147 451 394 | 200 331 236 | 246 446 854 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −62 000 | −34 090 000 | −4 304 589 | −9 699 056 |
| Summa eget kapital | 2 267 281 | 5 927 606 | 1 803 017 | 390 350 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 4 857 000 | 8 189 000 | 11 146 000 | 11 674 000 |
| Rörelseresultat | −1 935 000 | −546 000 | −752 192 | −3 527 887 |
| EBITDA | −1 902 000 | −499 000 | −715 946 | −3 501 407 |
| Resultat före skatt | −62 000 | −34 090 000 | −4 488 407 | −9 699 056 |
| Årets resultat | −62 000 | −34 090 000 | −4 304 589 | −9 699 056 |
| Personalkostnader | 3 550 000 | 4 871 000 | 6 786 034 | 8 898 993 |
| Avskrivningar | 33 000 | 47 000 | 36 246 | 26 480 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 5 | 4 | 8 | 8 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Tranviks Udde Fastigheter AB
Översikt
Tranviks Udde Fastigheter AB (org.nr 559076-1531) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 11 674 000 kr, vilket är 4,7 % mer än året innan (11 146 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 34,0 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 9 699 056 kr. Företaget har gått med förlust under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 8. Nettoomsättningen per anställd var 1 459 250 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 246 837 204 kr och det egna kapitalet 390 350 kr (soliditet 0,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.