Stenhus Järfälla Jakobsberg 2406 ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 084 962 | 22 456 354 | 476 715 | 49 255 511 |
| Summa anläggningstillgångar | 61 516 053 | 61 158 648 | 63 149 944 | 67 255 487 |
| Summa tillgångar | 62 601 015 | 83 615 002 | 63 626 659 | 116 510 998 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 56 519 781 | 77 418 464 | 60 077 190 | 65 193 288 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | 48 860 669 |
| Summa skulder | 56 519 781 | 77 418 464 | 60 077 190 | 114 053 957 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 906 632 | 115 304 | −2 647 069 | −1 092 428 |
| Summa eget kapital | 6 081 234 | 6 196 538 | 3 549 469 | 2 457 041 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 6 709 000 | 7 870 000 | 7 496 000 | 8 810 000 |
| Rörelseresultat | 3 312 924 | 3 959 183 | 3 798 117 | 4 769 269 |
| EBITDA | 3 784 278 | 4 985 414 | 4 623 024 | 5 797 116 |
| Resultat före skatt | 925 394 | 502 074 | −2 522 160 | −731 800 |
| Årets resultat | 906 632 | 115 304 | −2 647 069 | −1 092 428 |
| Personalkostnader | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 471 354 | 1 026 231 | 824 907 | 1 027 847 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Stenhus Järfälla Jakobsberg 2406 AB
Översikt
Stenhus Järfälla Jakobsberg 2406 AB (org.nr 559079-8475) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 8 810 000 kr, vilket är 17,5 % mer än året innan (7 496 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 9,5 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 1 092 428 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 116 510 998 kr och det egna kapitalet 2 457 041 kr (soliditet 2,1 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 5 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.