Jernhusen Växjö Station ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2023–2025
| 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||
| Summa omsättningstillgångar | 3 426 000 | 2 594 000 | 2 957 000 |
| Summa anläggningstillgångar | 61 527 000 | 59 657 000 | 57 839 000 |
| Summa tillgångar | 64 953 000 | 62 251 000 | 60 796 000 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||
| Kortfristiga skulder | 30 442 000 | 28 209 000 | 26 906 000 |
| Långfristiga skulder | — | — | — |
| Summa skulder | 30 442 000 | 28 209 000 | 26 906 000 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 1 222 000 | 531 000 | −152 000 |
| Summa eget kapital | 34 511 000 | 34 042 000 | 33 890 000 |
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 9 403 000 | 9 044 000 | 8 096 000 |
| Rörelseresultat | — | — | — |
| Resultat före skatt | 1 430 000 | 673 000 | −126 000 |
| Årets resultat | 1 222 000 | 531 000 | −152 000 |
| Personalkostnader | — | — | — |
| Avskrivningar | 1 675 000 | 1 563 000 | 1 792 000 |
| Övriga nyckeltal | |||
| Anställda | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 0 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Jernhusen Växjö Station AB
Översikt
Jernhusen Växjö Station AB (org.nr 559073-4751) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 8 096 000 kr, vilket är 10,5 % mindre än året innan (9 044 000 kr). Från 2023 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 7,2 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 152 000 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 3 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 60 796 000 kr och det egna kapitalet 33 890 000 kr (soliditet 55,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.