Chemiclean Systems AktiebolagAktiv

556539-5810AktiebolagRegistrerat 1997STOCKHOLM

Finansiell översikt

25 574 000 kr−12,2%
Omsättning 2025
−3,1%
Genomsnittlig årlig förändring 2021–2025
010 mn20 mn30 mn20212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
010 mn20 mn20212022202320242025
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
20212022202320242025
Nettoomsättning29 046 00028 654 00029 275 00029 136 00025 574 000
Årets resultat3 727 3484 383 956−1 382 343326 042−1 682 585
Balanserat resultat—————
Summa tillgångar15 323 48415 945 20317 599 15813 874 65413 184 712
Summa skulder9 922 3179 160 08112 196 3788 145 8329 138 476
Summa eget kapital5 401 1676 785 1225 402 7805 728 8224 046 236
Anställda1212151614

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Chemiclean Systems Aktiebolag

Översikt

Chemiclean Systems Aktiebolag (org.nr 556539-5810) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1997 och har funnits i 29 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: värme- och sanitetsarbeten (SNI 43221).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 25 574 000 kr, vilket är 12,2 % mindre än året innan (29 136 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 3,1 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 1 682 585 kr. Företaget har gått med vinst under 3 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 14 (året innan: 16). Nettoomsättningen per anställd var 1 826 714 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 13 184 712 kr och det egna kapitalet 4 046 236 kr (soliditet 30,7 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.