Gamla Stans Rörservice ABAktiv

556338-8478AktiebolagRegistrerat 1988STOCKHOLM

Finansiell översikt

6 344 000 kr+56,4%
Omsättning 2024/25
+17,3%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2020/21–2024/25
02 mn4 mn6 mn8 mn2020/212021/222022/232023/242024/25

Nyckeltal

2024/25
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
01 mn2 mn2020/212021/222022/232023/242024/25
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
2020/212021/222022/232023/242024/25
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar1 899 4501 482 5401 422 401860 5731 297 431
Summa anläggningstillgångar27 967410 462498 289261 389167 205
Summa tillgångar1 927 4171 893 0021 920 6901 121 9621 464 636
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder453 212787 312735 127761 039982 734
Långfristiga skulder0192 453275 807152 846116 367
Summa skulder453 2121 108 7651 110 934913 8851 099 101
Aktiekapital100 000100 000100 000100 000100 000
Balanserat resultat—————
Årets resultat (eget kapital)555 003304 64625 520−601 679157 458
Summa eget kapital1 474 205784 237809 756208 077365 535
Resultaträkning
Nettoomsättning3 345 9963 833 0654 858 0004 057 0006 344 000
Rörelseresultat555 011321 44622 191−675 716170 040
EBITDA577 973361 941136 823−556 042264 224
Resultat före skatt555 003329 45428 969−601 679157 458
Årets resultat555 003304 64625 520−601 679157 458
Personalkostnader560 088749 0971 113 5131 520 5821 231 388
Avskrivningar22 96240 495114 632119 67494 184
Övriga nyckeltal
Anställda12332
Föreslagen utdelning—————

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Gamla Stans Rörservice AB

Översikt

Gamla Stans Rörservice AB (org.nr 556338-8478) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1988 och har funnits i 37 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: värme- och sanitetsarbeten (SNI 43221).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 6 344 000 kr, vilket är 56,4 % mer än året innan (4 057 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 17,3 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 157 458 kr (2,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2 (året innan: 3). Nettoomsättningen per anställd var 3 172 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 464 636 kr och det egna kapitalet 365 535 kr (soliditet 25,0 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.