R. A. Karlssons Gräv & Schakt ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2023–2026
| 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 513 000 | 1 968 000 | 1 919 000 | 2 199 000 |
| Årets resultat | 1 046 601 | 6 671 | 277 667 | 124 940 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 3 696 100 | 3 272 535 | 3 112 060 | 2 941 461 |
| Summa skulder | 2 308 912 | 1 878 676 | 1 440 534 | 1 144 995 |
| Summa eget kapital | 1 387 188 | 1 393 859 | 1 671 526 | 1 796 466 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: R. A. Karlssons Gräv & Schakt AB
Översikt
R. A. Karlssons Gräv & Schakt AB (org.nr 556412-5374) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1990 och har funnits i 35 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: värme- och sanitetsarbeten (SNI 43221).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 2 199 000 kr, vilket är 14,6 % mer än året innan (1 919 000 kr). Från 2023 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 4,4 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 124 940 kr (5,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 2 199 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 2 941 461 kr och det egna kapitalet 1 796 466 kr (soliditet 61,1 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.