TE Group Stockholm ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2025–2026
| 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 226 126 | 8 068 081 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — |
| Summa tillgångar | 226 126 | 8 068 081 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 31 656 | 6 691 725 |
| Långfristiga skulder | — | 1 010 000 |
| Summa skulder | 81 656 | 7 801 725 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 119 470 | 121 886 |
| Summa eget kapital | 144 470 | 266 356 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 2 733 829 | 1 592 770 |
| Rörelseresultat | 202 096 | 204 274 |
| Resultat före skatt | 151 126 | 155 577 |
| Årets resultat | 119 470 | 121 886 |
| Personalkostnader | 515 471 | 1 084 583 |
| Avskrivningar | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | 1 | 2 |
| Föreslagen utdelning | 0 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: TE Group Stockholm AB
Översikt
TE Group Stockholm AB (org.nr 559487-2862) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2024 och har funnits i 2 år. Säte enligt registret: Huddinge. Bransch enligt SCB: byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 1 592 770 kr, vilket är 41,7 % mindre än året innan (2 733 829 kr). Årets resultat 2026 var en vinst på 121 886 kr (7,7 % av nettoomsättningen). Antal anställda räkenskapsåret 2026: 2 (året innan: 1). Nettoomsättningen per anställd var 796 385 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 8 068 081 kr och det egna kapitalet 266 356 kr (soliditet 3,3 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.