H & B Larsson Bygg AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 3 000 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2021–2026
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 31 823 000 | 31 920 000 | 31 134 354 | 30 100 000 | 36 506 000 |
| Årets resultat | 3 135 682 | 1 914 993 | 2 690 879 | 2 475 487 | 2 231 735 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 11 462 892 | 14 538 234 | 13 102 178 | 13 375 682 | 12 520 069 |
| Summa skulder | 7 436 931 | 8 997 280 | 7 870 345 | 8 668 362 | 8 581 014 |
| Summa eget kapital | 4 025 961 | 5 540 954 | 5 231 833 | 4 707 320 | 3 939 055 |
| Anställda | 14 | 14 | 13 | 18 | 17 |
| Föreslagen utdelning | 400 000 | 3 000 000 | 3 000 000 | 3 000 000 | 3 000 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: H & B Larsson Bygg Aktiebolag
Översikt
H & B Larsson Bygg Aktiebolag (org.nr 556282-7096) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1986 och har funnits i 40 år. Säte enligt registret: Huddinge. Bransch enligt SCB: byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 36 506 000 kr, vilket är 21,3 % mer än året innan (30 100 000 kr). Från 2021 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 4,0 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 2 231 735 kr (6,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 17 (året innan: 18). Nettoomsättningen per anställd var 2 147 412 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 12 520 069 kr och det egna kapitalet 3 939 055 kr (soliditet 31,5 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 3 000 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.