Kalkåsliden Fastighet ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2024–2025
| 2024 | 2025 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 692 702 | 865 346 |
| Summa anläggningstillgångar | 2 626 029 | 2 585 967 |
| Summa tillgångar | 3 318 731 | 3 451 313 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 2 836 985 | 2 741 363 |
| Långfristiga skulder | — | — |
| Summa skulder | 2 836 985 | 2 741 363 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −2 543 254 | 228 204 |
| Summa eget kapital | 481 746 | 709 950 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 525 000 | 1 623 000 |
| Rörelseresultat | −2 543 254 | 228 204 |
| EBITDA | −2 510 908 | 268 266 |
| Resultat före skatt | −2 543 254 | 228 204 |
| Årets resultat | −2 543 254 | 228 204 |
| Personalkostnader | — | — |
| Avskrivningar | 32 346 | 40 062 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Kalkåsliden Fastighet AB
Översikt
Kalkåsliden Fastighet AB (org.nr 559481-2272) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2024 och har funnits i 2 år. Säte enligt registret: Tanumshede. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 623 000 kr, vilket är 209 % mer än året innan (525 000 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 228 204 kr (14,1 % av nettoomsättningen). Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 3 451 313 kr och det egna kapitalet 709 950 kr (soliditet 20,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.