HAMBURGSUNDS BUSS AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 3 100 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2023–2026
| 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 7 219 000 | 1 000 000 | 1 611 000 | 1 942 000 |
| Årets resultat | 773 555 | 3 304 025 | 3 089 066 | 5 894 355 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 15 553 960 | 15 341 297 | 15 445 566 | 15 932 815 |
| Summa skulder | 2 116 584 | 1 599 896 | 1 715 099 | 1 807 993 |
| Summa eget kapital | 13 437 376 | 13 741 401 | 13 730 467 | 14 124 822 |
| Anställda | 6 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | 100 000 | 1 500 000 | 3 100 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: HAMBURGSUNDS BUSS Aktiebolag
Översikt
HAMBURGSUNDS BUSS Aktiebolag (org.nr 556361-6217) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1989 och har funnits i 37 år. Säte enligt registret: Tanumshede. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 1 942 000 kr, vilket är 20,5 % mer än året innan (1 611 000 kr). Från 2023 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 35,4 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 5 894 355 kr (304 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 942 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 15 932 815 kr och det egna kapitalet 14 124 822 kr (soliditet 88,7 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 3 100 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.