Thora Vingård ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2023–2025
| 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||
| Summa omsättningstillgångar | 24 664 | 4 850 996 | 5 677 185 |
| Summa anläggningstillgångar | — | 1 683 551 | 1 969 449 |
| Summa tillgångar | 24 664 | 6 534 547 | 7 646 634 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||
| Kortfristiga skulder | — | 5 325 357 | 5 966 694 |
| Långfristiga skulder | — | 1 111 112 | 1 555 556 |
| Summa skulder | 0 | 6 436 469 | 7 522 250 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −336 | −726 586 | −3 973 694 |
| Summa eget kapital | 24 664 | 98 078 | 124 384 |
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 0 | 6 392 000 | 10 719 000 |
| Rörelseresultat | −336 | −673 527 | −3 777 943 |
| EBITDA | — | −403 614 | −3 336 800 |
| Resultat före skatt | −336 | −726 586 | −3 973 694 |
| Årets resultat | −336 | −726 586 | −3 973 694 |
| Personalkostnader | — | 6 078 967 | 9 533 141 |
| Avskrivningar | — | 269 913 | 441 143 |
| Övriga nyckeltal | |||
| Anställda | — | 9 | 16 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Thora Vingård AB
Översikt
Thora Vingård AB (org.nr 559448-0211) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2023 och har funnits i 3 år. Säte enligt registret: Båstad. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 10 719 000 kr, vilket är 67,7 % mer än året innan (6 392 000 kr). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 3 973 694 kr. Företaget har gått med förlust under alla 3 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 16 (året innan: 9). Nettoomsättningen per anställd var 669 938 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 7 646 634 kr och det egna kapitalet 124 384 kr (soliditet 1,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.