AB Westerlings måleri & snickeriAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2023–2025
| 2022/23 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||
| Summa omsättningstillgångar | — | 62 922 | 132 424 |
| Summa anläggningstillgångar | — | 37 509 | 27 050 |
| Summa tillgångar | — | 100 431 | 159 474 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||
| Kortfristiga skulder | — | 82 586 | 146 614 |
| Långfristiga skulder | — | — | — |
| Summa skulder | — | 82 586 | 146 614 |
| Aktiekapital | — | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 0 | −71 194 | −102 490 |
| Summa eget kapital | — | 17 845 | 12 860 |
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | — | 1 365 481 | 671 444 |
| Rörelseresultat | 0 | −70 210 | −102 472 |
| EBITDA | — | −55 403 | −92 013 |
| Resultat före skatt | 0 | −71 194 | −102 490 |
| Årets resultat | 0 | −71 194 | −102 490 |
| Personalkostnader | — | 795 848 | 496 086 |
| Avskrivningar | — | 14 807 | 10 459 |
| Övriga nyckeltal | |||
| Anställda | — | 2 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: AB Westerlings måleri & snickeri
Översikt
AB Westerlings måleri & snickeri (org.nr 559443-3335) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2023 och har funnits i 3 år. Säte enligt registret: Hägersten. Bransch enligt SCB: måleriarbeten (SNI 43341).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 671 444 kr, vilket är 50,8 % mindre än året innan (1 365 481 kr). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 102 490 kr. Företaget har gått med förlust under alla 3 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1 (året innan: 2). Nettoomsättningen per anställd var 671 444 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 159 474 kr och det egna kapitalet 12 860 kr (soliditet 8,1 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.