Dempas Måleri ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||||
| Summa omsättningstillgångar | 269 467 | 219 725 | 243 817 | 226 458 | 346 745 | 254 311 | 166 977 | 135 484 |
| Summa anläggningstillgångar | 810 | 1 782 | 1 782 | 1 782 | 1 782 | 1 782 | 1 782 | 1 782 |
| Summa tillgångar | 270 277 | 221 508 | 245 599 | 228 240 | 348 527 | 256 093 | 168 759 | 137 266 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||||
| Kortfristiga skulder | 475 981 | 171 147 | 220 769 | 160 532 | 209 316 | 218 803 | 139 684 | 207 444 |
| Långfristiga skulder | — | — | 266 660 | 86 656 | 6 652 | 0 | — | — |
| Summa skulder | 475 981 | 171 147 | 487 429 | 247 188 | 215 968 | 218 803 | 139 684 | 207 444 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −184 033 | 242 065 | −292 191 | 222 882 | 101 507 | −145 269 | −8 215 | −99 253 |
| Summa eget kapital | −205 704 | 50 361 | −241 830 | −18 948 | 132 559 | 37 290 | 29 075 | −70 178 |
| Resultaträkning | ||||||||
| Nettoomsättning | 1 799 000 | 1 836 000 | 1 810 000 | 1 358 000 | 950 000 | 1 321 000 | 1 166 000 | 1 262 000 |
| Rörelseresultat | −176 766 | 268 314 | −273 947 | 239 045 | 121 802 | −141 384 | −5 690 | −92 410 |
| Resultat före skatt | −184 033 | 246 927 | −292 191 | 222 882 | 112 336 | −145 269 | −8 215 | −99 253 |
| Årets resultat | −184 033 | 242 065 | −292 191 | 222 882 | 101 507 | −145 269 | −8 215 | −99 253 |
| Personalkostnader | 1 232 085 | 483 248 | 688 554 | 281 533 | 280 533 | 580 178 | 464 760 | 688 916 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||||
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Dempas Måleri AB
Översikt
Dempas Måleri AB (org.nr 559056-0081) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Hägersten. Bransch enligt SCB: måleriarbeten (SNI 43341).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 262 000 kr, vilket är 8,2 % mer än året innan (1 166 000 kr). Från 2018 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 4,9 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 99 253 kr. Företaget har gått med vinst under 3 av 8 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 262 000 kr.
Värt att notera
Det egna kapitalet var negativt vid utgången av räkenskapsåret 2025 (−70 178 kr). Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (50 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.