Greenserv ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 100 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2023–2026
| 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 248 220 | 267 053 | 411 915 | 377 610 |
| Summa anläggningstillgångar | 42 110 | 32 114 | 426 882 | 330 743 |
| Summa tillgångar | 290 330 | 299 167 | 838 797 | 708 353 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 267 524 | 260 598 | 315 123 | 328 309 |
| Långfristiga skulder | — | — | 374 757 | 319 818 |
| Summa skulder | 267 524 | 260 598 | 689 880 | 648 127 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −2 194 | 15 763 | 110 349 | 11 309 |
| Summa eget kapital | 22 806 | 38 569 | 148 917 | 60 226 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 3 010 000 | 3 051 000 | 2 941 000 | 3 335 000 |
| Rörelseresultat | 7 536 | 25 986 | 163 555 | 39 695 |
| EBITDA | 15 426 | 35 982 | 199 482 | 135 834 |
| Resultat före skatt | −264 | 20 877 | 142 221 | 14 458 |
| Årets resultat | −2 194 | 15 763 | 110 349 | 11 309 |
| Personalkostnader | 2 685 095 | 2 859 712 | 2 513 660 | 2 902 361 |
| Avskrivningar | 7 890 | 9 996 | 35 927 | 96 139 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 6 | 6 | 6 | 7 |
| Föreslagen utdelning | — | — | 100 000 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Greenserv AB
Översikt
Greenserv AB (org.nr 559340-8692) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Skogås. Bransch enligt SCB: lokalvård (SNI 81210).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 3 335 000 kr, vilket är 13,4 % mer än året innan (2 941 000 kr). Från 2023 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 3,5 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2023–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 11 309 kr (0,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 7 (året innan: 6). Nettoomsättningen per anställd var 476 429 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 708 353 kr och det egna kapitalet 60 226 kr (soliditet 8,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.