AS Städ och Renovering ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 300 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2026
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 582 324 | 3 378 703 | 4 305 355 | 3 513 405 | 3 638 341 |
| Årets resultat | 371 578 | 403 381 | 370 293 | 56 251 | 263 417 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 1 052 672 | 1 485 648 | 1 578 222 | 1 645 329 | 1 706 987 |
| Summa skulder | 590 704 | 850 299 | 772 580 | 983 436 | 981 677 |
| Summa eget kapital | 461 968 | 635 349 | 805 642 | 661 893 | 725 310 |
| Anställda | — | — | — | 5 | 5 |
| Föreslagen utdelning | 230 000 | 200 000 | 200 000 | — | 300 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: AS Städ och Renovering AB
Översikt
AS Städ och Renovering AB (org.nr 559151-6694) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Skogås. Bransch enligt SCB: lokalvård (SNI 81210).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 3 638 341 kr, vilket är 3,6 % mer än året innan (3 513 405 kr). Från 2020 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 17,6 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 263 417 kr (7,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 5. Nettoomsättningen per anställd var 727 668 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 1 706 987 kr och det egna kapitalet 725 310 kr (soliditet 42,5 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 300 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.