Kolgrillen i Västerås ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 82 413 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 149 294 | 221 598 | 169 302 | 345 378 |
| Summa anläggningstillgångar | 155 812 | 120 034 | 84 256 | 48 478 |
| Summa tillgångar | 305 106 | 341 632 | 253 558 | 393 856 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 290 107 | 279 097 | 166 459 | 217 496 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — |
| Summa skulder | 290 107 | 279 097 | 166 459 | 263 430 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −92 414 | 47 536 | 24 564 | 43 327 |
| Summa eget kapital | 14 999 | 62 535 | 87 099 | 130 426 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 749 000 | 2 772 000 | 2 919 000 | 3 526 000 |
| Rörelseresultat | −92 392 | 40 645 | 25 319 | 118 327 |
| EBITDA | −69 311 | 76 423 | 61 097 | 154 105 |
| Resultat före skatt | −92 414 | 47 536 | 24 564 | 71 713 |
| Årets resultat | −92 414 | 47 536 | 24 564 | 43 327 |
| Personalkostnader | 76 068 | 803 174 | 810 144 | 901 166 |
| Avskrivningar | 23 081 | 35 778 | 35 778 | 35 778 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 1 | 2 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 82 413 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Kolgrillen i Västerås AB
Översikt
Kolgrillen i Västerås AB (org.nr 559337-6972) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Västerås. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 3 526 000 kr, vilket är 20,8 % mer än året innan (2 919 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 67,6 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 43 327 kr (1,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 1 763 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 393 856 kr och det egna kapitalet 130 426 kr (soliditet 33,1 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 82 413 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.