Elma Steak House ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2024
| 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||
| Summa omsättningstillgångar | 1 022 894 | 1 963 766 | 2 608 974 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 375 067 | 1 098 541 | 1 129 498 |
| Summa tillgångar | 2 397 961 | 3 062 307 | 3 738 472 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||
| Kortfristiga skulder | 524 250 | 1 297 754 | 1 170 934 |
| Långfristiga skulder | 1 834 000 | 1 734 000 | 1 614 000 |
| Summa skulder | 2 358 250 | 3 031 754 | 2 784 934 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −485 289 | −109 158 | 922 985 |
| Summa eget kapital | 39 711 | 30 553 | 953 538 |
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 3 240 000 | 7 987 000 | 4 169 000 |
| Rörelseresultat | −460 403 | −77 849 | 1 065 987 |
| EBITDA | −276 710 | 239 677 | 1 410 858 |
| Resultat före skatt | −485 289 | −109 158 | 1 035 040 |
| Årets resultat | −485 289 | −109 158 | 922 985 |
| Personalkostnader | 1 628 378 | 4 713 090 | 2 840 975 |
| Avskrivningar | 183 693 | 317 526 | 344 871 |
| Övriga nyckeltal | |||
| Anställda | 4 | 10 | 5 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Elma Steak House AB
Översikt
Elma Steak House AB (org.nr 559345-2260) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Västerås. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 4 169 000 kr, vilket är 47,8 % mindre än året innan (7 987 000 kr). Från 2022 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 13,4 % per år. Årets resultat 2024 var en vinst på 922 985 kr (22,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 1 av 3 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 5 (året innan: 10). Nettoomsättningen per anställd var 833 800 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 3 738 472 kr och det egna kapitalet 953 538 kr (soliditet 25,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.