Lunds bygg & projektstyrning ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | — | 2 287 886 | 5 361 407 | 6 228 989 |
| Summa anläggningstillgångar | 25 000 | 875 550 | 1 009 014 | 465 887 |
| Summa tillgångar | 25 000 | 3 163 436 | 6 370 421 | 6 694 876 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | — | 1 962 801 | 3 066 642 | 2 261 341 |
| Långfristiga skulder | — | 968 993 | 2 840 331 | 3 914 704 |
| Summa skulder | 0 | 2 931 794 | 5 906 973 | 6 176 045 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 0 | 206 642 | 231 806 | 55 384 |
| Summa eget kapital | 25 000 | 231 642 | 463 448 | 518 831 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | — | 6 814 689 | 7 884 130 | 3 495 828 |
| Rörelseresultat | 0 | 284 820 | 334 986 | 92 614 |
| Resultat före skatt | 0 | 277 876 | 306 864 | 76 280 |
| Årets resultat | 0 | 206 642 | 231 806 | 55 384 |
| Personalkostnader | — | 5 893 | 244 927 | 976 105 |
| Avskrivningar | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Lunds bygg & projektstyrning AB
Översikt
Lunds bygg & projektstyrning AB (org.nr 559336-5348) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Lund. Bransch enligt SCB: teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik (SNI 71121).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 3 495 828 kr, vilket är 55,7 % mindre än året innan (7 884 130 kr). Från 2023 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 28,4 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 55 384 kr (1,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 6 694 876 kr och det egna kapitalet 518 831 kr (soliditet 7,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.