Lundastallet ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 273 199 | 170 978 | 54 859 | 372 167 | 256 924 |
| Summa anläggningstillgångar | 339 680 | 254 760 | 1 505 252 | 1 086 480 | 667 708 |
| Summa tillgångar | 612 879 | 425 738 | 1 560 111 | 1 458 647 | 924 632 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 130 520 | 144 869 | 272 076 | 269 835 | 250 956 |
| Långfristiga skulder | 463 457 | 1 957 | 1 030 957 | 942 517 | 645 762 |
| Summa skulder | 593 977 | 146 826 | 1 303 033 | 1 212 352 | 896 718 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −406 098 | 260 010 | −21 834 | −10 783 | −218 382 |
| Summa eget kapital | 18 902 | 278 912 | 257 078 | 246 295 | 27 914 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 60 002 | 86 249 | 190 133 | 294 997 | 48 597 |
| Rörelseresultat | −406 036 | −529 986 | −1 021 861 | −510 036 | −693 427 |
| EBITDA | — | −445 066 | −603 089 | −91 264 | −274 655 |
| Resultat före skatt | −406 098 | 260 010 | −21 834 | −10 783 | −218 382 |
| Årets resultat | −406 098 | 260 010 | −21 834 | −10 783 | −218 382 |
| Personalkostnader | 54 791 | 0 | — | — | — |
| Avskrivningar | — | 84 920 | 418 772 | 418 772 | 418 772 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Lundastallet AB
Översikt
Lundastallet AB (org.nr 559272-3778) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Lund. Bransch enligt SCB: partihandel med spannmål, råtobak, utsäde och djurfoder (SNI 46210).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 48 597 kr, vilket är 83,5 % mindre än året innan (294 997 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 5,1 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 218 382 kr. Företaget har gått med vinst under 1 av 5 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 924 632 kr och det egna kapitalet 27 914 kr (soliditet 3,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.