Randleffs Betonghåltagning & Allservice ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 168 476 | 173 618 | 299 571 | 231 539 |
| Summa anläggningstillgångar | 2 230 | 34 080 | 117 263 | 219 448 |
| Summa tillgångar | 170 706 | 207 698 | 416 834 | 450 987 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 45 623 | 63 087 | 100 398 | 50 667 |
| Långfristiga skulder | 59 | 0 | — | — |
| Summa skulder | 45 682 | 73 087 | 170 398 | 160 461 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 100 024 | 9 587 | 111 825 | 44 090 |
| Summa eget kapital | 125 024 | 134 611 | 246 436 | 290 526 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 222 000 | 243 000 | 348 000 | 342 000 |
| Rörelseresultat | 126 055 | 28 121 | 201 377 | 95 551 |
| EBITDA | — | 28 441 | 224 870 | 148 866 |
| Resultat före skatt | 125 990 | 18 006 | 140 998 | 55 854 |
| Årets resultat | 100 024 | 9 587 | 111 825 | 44 090 |
| Personalkostnader | 551 | 23 057 | 150 | 0 |
| Avskrivningar | — | 320 | 23 493 | 53 315 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 0 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Randleffs Betonghåltagning & Allservice AB
Översikt
Randleffs Betonghåltagning & Allservice AB (org.nr 559335-6693) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Skellefteå. Bransch enligt SCB: allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar (SNI 95311).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 342 000 kr, vilket är 1,7 % mindre än året innan (348 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 15,5 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 44 090 kr (12,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 342 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 450 987 kr och det egna kapitalet 290 526 kr (soliditet 64,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.