FORDONSMONTAGE I NORR ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 1 500 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 4 167 142 | 5 769 782 | 5 845 417 | 7 333 954 | 7 518 521 |
| Summa anläggningstillgångar | 43 940 | 48 856 | 772 854 | 599 086 | 399 953 |
| Summa tillgångar | 4 211 082 | 5 818 638 | 6 618 271 | 7 933 040 | 7 918 474 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 1 656 327 | 1 818 961 | 1 998 737 | 2 284 927 | 1 848 829 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 2 504 327 | 2 666 961 | 2 932 400 | 3 226 042 | 2 932 602 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 879 380 | 1 444 922 | 1 534 193 | 2 021 127 | 1 278 874 |
| Summa eget kapital | 1 706 755 | 3 151 677 | 3 685 871 | 4 706 998 | 4 985 872 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 9 757 298 | 10 934 454 | 14 518 000 | 16 927 000 | 16 201 000 |
| Rörelseresultat | 1 246 029 | 1 870 710 | 2 130 260 | 2 637 371 | 1 784 347 |
| EBITDA | 1 262 869 | 1 892 989 | 2 339 108 | 2 846 764 | 1 983 480 |
| Resultat före skatt | 1 119 217 | 1 825 771 | 1 949 778 | 2 566 983 | 1 636 986 |
| Årets resultat | 879 380 | 1 444 922 | 1 534 193 | 2 021 127 | 1 278 874 |
| Personalkostnader | 2 670 342 | 2 510 483 | 3 065 012 | 3 625 429 | 4 533 565 |
| Avskrivningar | 16 840 | 22 279 | 208 848 | 209 393 | 199 133 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 4 | 4 | 5 | 6 | 7 |
| Föreslagen utdelning | — | 1 000 000 | 1 000 000 | 1 000 000 | 1 500 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: FORDONSMONTAGE I NORR AB
Översikt
FORDONSMONTAGE I NORR AB (org.nr 556939-9362) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2013 och har funnits i 13 år. Säte enligt registret: Skellefteå. Bransch enligt SCB: allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar (SNI 95311).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 16 201 000 kr, vilket är 4,3 % mindre än året innan (16 927 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 13,5 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 1 278 874 kr (7,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 7 (året innan: 6). Nettoomsättningen per anställd var 2 314 429 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 7 918 474 kr och det egna kapitalet 4 985 872 kr (soliditet 63,0 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 1 500 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.