SANI Hair & Beauty ABAktiv

559315-2167AktiebolagRegistrerat 2021TÄBY

Finansiell översikt

1 910 456 kr+20,5%
Omsättning 2024/25
+17,2%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2021/22–2024/25
0500 tusen1 mn1,5 mn2 mn2021/222022/232023/242024/25

Nyckeltal

2024/25
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0200 tusen400 tusen600 tusen2021/222022/232023/242024/25

Utdelning

föreslagen
2024/25

Ingen utdelning föreslogs.

Historik
2024/250 kr
2023/240 kr
2022/23103 000 kr

Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).

Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
2021/222022/232023/242024/25
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar104 887268 603346 964232 764
Summa anläggningstillgångar———211 537
Summa tillgångar104 887268 603346 964444 301
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder47 274132 407159 616359 647
Långfristiga skulder————
Summa skulder47 274132 407159 616359 647
Aktiekapital25 00025 00025 00025 000
Balanserat resultat————
Årets resultat (eget kapital)32 61378 583154 15267 306
Summa eget kapital57 613136 196187 34884 654
Resultaträkning
Nettoomsättning1 186 0001 329 0001 585 0571 910 456
Rörelseresultat47 317112 493198 41286 932
Resultat före skatt46 884111 775197 76887 658
Årets resultat32 61378 583154 15267 306
Personalkostnader573 450585 804765 4591 175 930
Avskrivningar————
Övriga nyckeltal
Anställda11——
Föreslagen utdelning—103 00000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: SANI Hair & Beauty AB

Översikt

SANI Hair & Beauty AB (org.nr 559315-2167) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Täby. Bransch enligt SCB: frisörer och barberare (SNI 96210).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 910 456 kr, vilket är 20,5 % mer än året innan (1 585 057 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 17,2 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 67 306 kr (3,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2023: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 329 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 444 301 kr och det egna kapitalet 84 654 kr (soliditet 19,1 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag