Samer hairstyles ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 500 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2023–2026
| 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 618 420 | 1 021 123 | 1 067 405 | 1 048 016 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 618 420 | 1 021 123 | 1 067 405 | 1 048 016 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 141 068 | 252 689 | 74 882 | 67 221 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — |
| Summa skulder | 141 068 | 252 689 | 74 882 | 67 221 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 452 352 | 291 082 | 224 089 | −11 728 |
| Summa eget kapital | 477 352 | 768 434 | 992 523 | 980 795 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 1 367 000 | 1 128 000 | 1 205 000 | 868 000 |
| Rörelseresultat | 570 651 | 364 433 | 285 345 | −8 308 |
| Resultat före skatt | 570 552 | 371 430 | 294 030 | −6 356 |
| Årets resultat | 452 352 | 291 082 | 224 089 | −11 728 |
| Personalkostnader | 632 445 | 482 952 | 554 635 | 649 198 |
| Avskrivningar | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 500 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Samer hairstyles AB
Översikt
Samer hairstyles AB (org.nr 559359-5449) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2022 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Täby. Bransch enligt SCB: frisörer och barberare (SNI 96210).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 868 000 kr, vilket är 28,0 % mindre än året innan (1 205 000 kr). Från 2023 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 14,0 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2023–2026). Räkenskapsåret 2026 gav en förlust på 11 728 kr. Företaget har gått med vinst under 3 av 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 868 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 1 048 016 kr och det egna kapitalet 980 795 kr (soliditet 93,6 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 500 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.