Norrehee Dressage Stable ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2022/23Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2023
| 2021/22 | 2022/23 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 5 874 546 | 6 142 777 |
| Summa anläggningstillgångar | 3 188 247 | 3 031 563 |
| Summa tillgångar | 9 062 793 | 9 174 340 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 772 121 | 1 097 234 |
| Långfristiga skulder | 8 255 519 | 8 035 624 |
| Summa skulder | 9 027 640 | 9 132 858 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −2 189 847 | −2 693 671 |
| Summa eget kapital | 35 153 | 41 482 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 265 826 | 392 000 |
| Rörelseresultat | −2 025 953 | −2 499 298 |
| EBITDA | −1 802 624 | −2 281 726 |
| Resultat före skatt | −2 189 847 | −2 693 671 |
| Årets resultat | −2 189 847 | −2 693 671 |
| Personalkostnader | 349 503 | 435 014 |
| Avskrivningar | 223 329 | 217 572 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Norrehee Dressage Stable AB
Översikt
Norrehee Dressage Stable AB (org.nr 559302-6437) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Hörby. Bransch enligt SCB: tävling med hästar (SNI 93191).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2023 var 392 000 kr, vilket är 47,5 % mer än året innan (265 826 kr). Räkenskapsåret 2023 gav en förlust på 2 693 671 kr. Antal anställda räkenskapsåret 2023: 1. Nettoomsättningen per anställd var 392 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2023 var balansomslutningen 9 174 340 kr och det egna kapitalet 41 482 kr (soliditet 0,5 %).
Värt att notera
Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2023.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.