TVA Horses ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2026
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 350 000 | 541 000 | 6 000 | 1 002 000 | 200 000 |
| Årets resultat | −124 185 | −59 201 | −339 141 | 287 489 | 203 196 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 869 525 | 906 410 | 670 039 | 785 370 | 842 987 |
| Summa skulder | 841 320 | 867 406 | 670 177 | 498 019 | 352 440 |
| Summa eget kapital | 28 205 | 39 004 | −138 | 287 351 | 490 547 |
| Anställda | 1 | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: TVA Horses AB
Översikt
TVA Horses AB (org.nr 559150-1506) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Hörby. Bransch enligt SCB: tävling med hästar (SNI 93191).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 200 000 kr, vilket är 80,0 % mindre än året innan (1 002 000 kr). Från 2020 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 16,4 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 203 196 kr (102 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2022: 1 (året innan: 0). Nettoomsättningen per anställd var 350 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 842 987 kr och det egna kapitalet 490 547 kr (soliditet 58,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.