Emilshus Framnäs 1 ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 249 865 | 10 576 | 192 032 | 209 180 |
| Summa anläggningstillgångar | 27 641 124 | 27 061 080 | 27 022 475 | 26 836 581 |
| Summa tillgångar | 28 890 989 | 27 071 656 | 27 214 507 | 27 045 761 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 28 639 595 | 26 707 579 | 6 075 352 | 5 861 077 |
| Långfristiga skulder | — | — | 20 398 000 | 20 398 000 |
| Summa skulder | 28 639 595 | 26 858 241 | 26 812 669 | 26 846 394 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −45 438 | −37 980 | 188 423 | −202 471 |
| Summa eget kapital | 251 394 | 213 415 | 401 838 | 199 367 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 2 033 000 | 2 242 000 | 2 381 000 | 2 424 000 |
| Rörelseresultat | 1 498 320 | 1 283 823 | 1 565 247 | 1 142 879 |
| EBITDA | 2 078 374 | 1 863 867 | 2 147 182 | 1 747 772 |
| Resultat före skatt | 105 826 | 166 227 | 317 178 | 45 496 |
| Årets resultat | −45 438 | −37 980 | 188 423 | −202 471 |
| Personalkostnader | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 580 054 | 580 044 | 581 935 | 604 893 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Emilshus Framnäs 1 AB
Översikt
Emilshus Framnäs 1 AB (org.nr 559290-7736) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Vetlanda. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 424 000 kr, vilket är 1,8 % mer än året innan (2 381 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 6,0 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 202 471 kr. Företaget har gått med vinst under 1 av 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 27 045 761 kr och det egna kapitalet 199 367 kr (soliditet 0,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.