Emilshus Malmö Flygbasen 3 ABAktiv

556527-8669AktiebolagRegistrerat 1996VETLANDA

Finansiell översikt

1 856 524 kr+45,4%
Omsättning 2024
+5,8%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2022–2024
0500 tusen1 mn1,5 mn2 mn202220232024

Nyckeltal

2024
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
05 mn10 mn15 mn202220232024

Utdelning

från årsredovisningen
2024

Föreslagen utdelning 1 000 000 kr.

Historik
20241 000 000 kr
2023800 000 kr
Sammanställning av årsredovisningar2022–2024
202220232024
Nettoomsättning1 659 9931 276 9051 856 524
Årets resultat−7 222−36 736194 365
Balanserat resultat———
Summa tillgångar4 657 50810 558 71410 054 396
Summa skulder1 727 3647 665 3067 766 624
Summa eget kapital2 930 1442 893 4082 287 772
Anställda———
Föreslagen utdelning—800 0001 000 000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Emilshus Malmö Flygbasen 3 AB

Översikt

Emilshus Malmö Flygbasen 3 AB (org.nr 556527-8669) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1996 och har funnits i 30 år. Säte enligt registret: Vetlanda. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 1 856 524 kr, vilket är 45,4 % mer än året innan (1 276 905 kr). Från 2022 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 5,8 % per år. Årets resultat 2024 var en vinst på 194 365 kr (10,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 1 av 3 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 10 054 396 kr och det egna kapitalet 2 287 772 kr (soliditet 22,8 %). Årsredovisningen för 2024 föreslår en utdelning på 1 000 000 kr.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.