Macklean Fastighets ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 2 149 008 | 2 121 598 | 2 237 719 | 2 409 161 | 2 499 209 |
| Summa anläggningstillgångar | 3 899 352 | 3 944 338 | 3 818 394 | 3 740 546 | 3 629 941 |
| Summa tillgångar | 6 048 360 | 6 065 936 | 6 056 113 | 6 149 707 | 6 129 150 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 1 672 953 | 1 630 453 | 1 715 811 | 1 896 829 | 1 930 019 |
| Långfristiga skulder | 4 342 500 | 4 402 500 | 4 312 500 | 4 222 500 | 4 168 606 |
| Summa skulder | 6 015 453 | 6 032 953 | 6 028 311 | 6 119 329 | 6 098 625 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −92 093 | −139 924 | −5 181 | −87 425 | 147 |
| Summa eget kapital | 32 907 | 32 983 | 27 802 | 30 378 | 30 525 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 400 000 | 310 000 | 441 000 | 453 000 | 481 000 |
| Rörelseresultat | −44 022 | −51 366 | 208 916 | 99 968 | 203 780 |
| EBITDA | 75 004 | 82 246 | 349 612 | 177 816 | 326 491 |
| Resultat före skatt | −92 093 | −139 924 | −5 181 | −87 425 | 147 |
| Årets resultat | −92 093 | −139 924 | −5 181 | −87 425 | 147 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 119 026 | 133 612 | 140 696 | 77 848 | 122 711 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Macklean Fastighets AB
Översikt
Macklean Fastighets AB (org.nr 559284-4178) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Skurup. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 481 000 kr, vilket är 6,2 % mer än året innan (453 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 4,7 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 147 kr (0,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 1 av 5 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 6 129 150 kr och det egna kapitalet 30 525 kr (soliditet 0,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.