EBBELEA HOLDING ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||||
| Summa omsättningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 428 640 | 661 475 | 710 696 | 788 867 | 838 424 |
| Summa anläggningstillgångar | 215 000 | 240 000 | 222 500 | 222 500 | 272 500 | 272 500 | 272 500 | 272 500 |
| Summa tillgångar | 215 000 | 240 000 | 222 500 | 651 140 | 933 975 | 983 196 | 1 061 367 | 1 110 924 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||||
| Kortfristiga skulder | 167 950 | 194 600 | 178 750 | 598 765 | 865 736 | 882 942 | 939 334 | 966 112 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 167 950 | 194 600 | 178 750 | 598 765 | 870 426 | 897 132 | 959 524 | 992 302 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −1 650 | −1 650 | −1 650 | 8 625 | 11 174 | 22 515 | 15 779 | 16 779 |
| Summa eget kapital | 47 050 | 45 400 | 43 750 | 52 375 | 63 549 | 86 064 | 101 843 | 118 622 |
| Resultaträkning | ||||||||
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | −1 100 | −1 100 |
| Resultat före skatt | −1 650 | −1 650 | −1 650 | 9 240 | 14 072 | 28 386 | 19 999 | 21 282 |
| Årets resultat | −1 650 | −1 650 | −1 650 | 8 625 | 11 174 | 22 515 | 15 779 | 16 779 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: EBBELEA HOLDING AB
Översikt
EBBELEA HOLDING AB (org.nr 559083-5368) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Skurup. Bransch enligt SCB: holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner (SNI 64212).
Ekonomi
Räkenskapsåret 2025 hade företaget ingen nettoomsättning. Årets resultat 2025 var en vinst på 16 779 kr. Företaget har gått med vinst under 5 av 8 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 110 924 kr och det egna kapitalet 118 622 kr (soliditet 10,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.