Orrekulla Industrifastigheter ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 281 710 | 322 677 | 284 579 | 204 198 |
| Summa anläggningstillgångar | 2 684 459 | 2 646 462 | 2 672 691 | 2 620 681 |
| Summa tillgångar | 2 966 169 | 2 969 139 | 2 957 270 | 2 824 879 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 284 386 | 275 969 | 520 173 | 419 543 |
| Långfristiga skulder | 2 320 523 | 2 150 000 | 1 900 000 | 1 800 000 |
| Summa skulder | 2 604 909 | 2 475 969 | 2 470 173 | 2 269 543 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 196 726 | 131 910 | −6 073 | 68 239 |
| Summa eget kapital | 361 260 | 493 170 | 487 097 | 555 336 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 479 000 | 528 000 | 561 000 | 575 000 |
| Rörelseresultat | 301 927 | 285 405 | 259 767 | 363 953 |
| EBITDA | 339 924 | 323 402 | 303 603 | 415 963 |
| Resultat före skatt | 249 270 | 166 017 | −6 073 | 85 483 |
| Årets resultat | 196 726 | 131 910 | −6 073 | 68 239 |
| Personalkostnader | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 37 997 | 37 997 | 43 836 | 52 010 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Orrekulla Industrifastigheter AB
Översikt
Orrekulla Industrifastigheter AB (org.nr 559282-9013) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Hisings Kärra. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 575 000 kr, vilket är 2,5 % mer än året innan (561 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 6,3 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 68 239 kr (11,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 824 879 kr och det egna kapitalet 555 336 kr (soliditet 19,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.