Norrudden Fastighet i Kärra 96:4 ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 3 692 520 | 6 679 667 | 2 509 842 | 4 756 229 | 5 914 735 | 8 234 701 |
| Summa anläggningstillgångar | 27 644 775 | 26 428 128 | 25 211 481 | 23 994 834 | 23 488 492 | 22 673 662 |
| Summa tillgångar | 31 337 295 | 33 107 795 | 27 721 323 | 28 751 000 | 29 403 000 | 30 908 000 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 30 060 223 | 31 830 668 | 26 443 903 | 27 470 784 | 28 119 777 | 29 193 814 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 30 060 223 | 31 830 668 | 26 443 903 | 27 470 721 | 28 119 550 | 29 282 198 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 237 | 55 | 294 | 2 858 | 3 171 | 342 352 |
| Summa eget kapital | 1 277 072 | 1 277 127 | 1 277 420 | 1 280 279 | 1 283 450 | 1 625 802 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 2 941 000 | 3 185 000 | 3 320 000 | 3 824 000 | 4 434 000 | 3 837 000 |
| Rörelseresultat | 508 237 | 2 258 604 | 1 540 095 | 1 915 367 | 2 531 155 | 2 230 752 |
| EBITDA | 1 718 810 | 3 475 251 | 2 756 742 | 3 132 014 | 3 762 297 | 3 045 582 |
| Resultat före skatt | 237 | 104 | 294 | 2 858 | 3 171 | 431 099 |
| Årets resultat | 237 | 55 | 294 | 2 858 | 3 171 | 342 352 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 1 210 573 | 1 216 647 | 1 216 647 | 1 216 647 | 1 231 142 | 814 830 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Norrudden Fastighet i Kärra 96:4 AB
Översikt
Norrudden Fastighet i Kärra 96:4 AB (org.nr 556904-5338) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2012 och har funnits i 14 år. Säte enligt registret: Hisings Kärra. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 3 837 000 kr, vilket är 13,5 % mindre än året innan (4 434 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 5,5 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 342 352 kr (8,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 30 908 000 kr och det egna kapitalet 1 625 802 kr (soliditet 5,3 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.