GWS Lundgren Fastigheter ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 677 626 | 1 306 289 | 832 774 | 715 824 | 967 057 |
| Summa anläggningstillgångar | 13 604 944 | 13 561 767 | 13 356 712 | 13 262 107 | 12 724 724 |
| Summa tillgångar | 14 282 570 | 14 868 056 | 14 189 486 | 13 977 931 | 13 691 781 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 619 542 | 1 270 293 | 1 122 013 | 1 231 824 | 1 129 820 |
| Långfristiga skulder | 13 612 676 | 13 547 672 | 12 982 672 | 12 657 672 | 12 462 672 |
| Summa skulder | 14 232 218 | 14 817 965 | 14 104 685 | 13 889 496 | 13 592 492 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −139 648 | −135 261 | 34 710 | 3 635 | 10 853 |
| Summa eget kapital | 50 352 | 50 091 | 84 801 | 88 435 | 99 289 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 731 000 | 1 961 000 | 2 015 000 | 1 871 000 | 2 003 000 |
| Rörelseresultat | 1 002 185 | 1 000 138 | 1 276 468 | 1 089 840 | 1 257 509 |
| EBITDA | 1 187 240 | 1 185 193 | 1 461 523 | 1 274 895 | 1 442 564 |
| Resultat före skatt | −139 648 | −135 261 | 78 386 | 40 008 | 49 199 |
| Årets resultat | −139 648 | −135 261 | 34 710 | 3 635 | 10 853 |
| Personalkostnader | 4 170 | 0 | — | 1 000 | 0 |
| Avskrivningar | 185 055 | 185 055 | 185 055 | 185 055 | 185 055 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | — | — | 0 | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: GWS Lundgren Fastigheter AB
Översikt
GWS Lundgren Fastigheter AB (org.nr 559277-7097) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Saltsjöbaden. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 003 000 kr, vilket är 7,1 % mer än året innan (1 871 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 3,7 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 10 853 kr (0,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 5 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2024. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 13 691 781 kr och det egna kapitalet 99 289 kr (soliditet 0,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.