Kulhållaren ABAktiv

556504-8468AktiebolagRegistrerat 1995SALTSJÖBADEN

Finansiell översikt

3 376 000 kr+13,8%
Omsättning 2025
+5,1%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2022–2025
01 mn2 mn3 mn4 mn2022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
010 mn20 mn30 mn2022202320242025

Utdelning

föreslagen
2023

Föreslagen utdelning 1 962 360 kr.

Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).

Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
2022202320242025
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar1 687 2781 251 3361 744 5311 945 918
Summa anläggningstillgångar22 784 52613 621 25313 205 55012 789 847
Summa tillgångar24 471 80414 872 58914 950 08114 735 765
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder1 247 6591 002 9791 070 0951 196 546
Långfristiga skulder21 417 17211 787 25013 478 96512 859 887
Summa skulder22 664 83112 790 22914 549 06014 056 433
Aktiekapital100 000100 000100 000100 000
Balanserat resultat————
Årets resultat (eget kapital)280 870275 386281 021278 311
Summa eget kapital1 806 9732 082 360401 021679 332
Resultaträkning
Nettoomsättning2 911 0003 216 0002 966 1343 376 000
Rörelseresultat1 667 9632 243 5461 835 1342 391 105
EBITDA2 065 5522 654 7192 250 8372 806 808
Resultat före skatt280 870275 386281 021278 311
Årets resultat280 870275 386281 021278 311
Personalkostnader————
Avskrivningar397 589411 173415 703415 703
Övriga nyckeltal
Anställda————
Föreslagen utdelning—1 962 360——

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Kulhållaren AB

Översikt

Kulhållaren AB (org.nr 556504-8468) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1995 och har funnits i 31 år. Säte enligt registret: Saltsjöbaden. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 3 376 000 kr, vilket är 13,8 % mer än året innan (2 966 134 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 5,1 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 278 311 kr (8,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 14 735 765 kr och det egna kapitalet 679 332 kr (soliditet 4,6 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag