Ta det lunch ABAktiv

559264-3356AktiebolagRegistrerat 2020MÄRSTA

Finansiell översikt

237 000 kr−49,3%
Omsättning 2023/24
−49,3%
Genomsnittlig årlig förändring 2022/23–2023/24
0200 tusen400 tusen600 tusen2022/232023/24

Nyckeltal

2023/24
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
050 tusen100 tusen150 tusen2022/232023/24
Sammanställning av årsredovisningar2023–2024
2022/232023/24
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar42 00367 562
Summa anläggningstillgångar93 7430
Summa tillgångar135 74667 562
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder55 2820
Långfristiga skulder54 62554 625
Summa skulder109 90754 625
Aktiekapital25 00025 000
Balanserat resultat——
Årets resultat (eget kapital)−54 54687 098
Summa eget kapital25 83912 937
Resultaträkning
Nettoomsättning467 000237 000
Rörelseresultat−42 29587 762
EBITDA9 70587 762
Resultat före skatt−54 54687 098
Årets resultat−54 54687 098
Personalkostnader1 2261 542
Avskrivningar52 0000
Övriga nyckeltal
Anställda—0
Föreslagen utdelning——

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Ta det lunch AB

Översikt

Ta det lunch AB (org.nr 559264-3356) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Märsta. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 237 000 kr, vilket är 49,3 % mindre än året innan (467 000 kr). Årets resultat 2024 var en vinst på 87 098 kr (36,8 % av nettoomsättningen). Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2024. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 67 562 kr och det egna kapitalet 12 937 kr (soliditet 19,1 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.