Danny Gevryie ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2026
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 83 072 | 592 346 | 549 038 | 523 464 | 601 724 | 250 481 | 301 034 |
| Summa anläggningstillgångar | 6 450 000 | 5 450 000 | 4 450 000 | 4 330 000 | 4 330 000 | 4 330 000 | 4 330 000 |
| Summa tillgångar | 6 533 072 | 6 042 346 | 4 999 038 | 4 853 464 | 4 931 724 | 4 580 481 | 4 631 034 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 40 074 | 66 165 | 55 898 | 47 948 | 31 696 | 11 266 | 8 000 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 40 074 | 66 165 | 55 898 | 47 948 | 31 696 | 11 266 | 8 000 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 257 634 | 103 183 | 83 959 | 77 376 | 94 513 | 79 187 | 53 819 |
| Summa eget kapital | 6 492 998 | 5 976 181 | 4 943 140 | 4 805 516 | 4 900 028 | 4 569 215 | 4 623 034 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 0 | −1 | 0 | 0 | — | — | — |
| Rörelseresultat | −9 642 | −6 376 | −7 432 | −7 660 | −11 560 | −11 762 | −7 784 |
| Resultat före skatt | 289 708 | 131 274 | 105 766 | 97 518 | 119 055 | 99 795 | 67 781 |
| Årets resultat | 257 634 | 103 183 | 83 959 | 77 376 | 94 513 | 79 187 | 53 819 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Danny Gevryie AB
Översikt
Danny Gevryie AB (org.nr 556675-3579) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2005 och har funnits i 21 år. Säte enligt registret: Märsta. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).
Ekonomi
Räkenskapsåret 2023 hade företaget ingen nettoomsättning. Årets resultat 2026 var en vinst på 53 819 kr. Företaget har gått med vinst under alla 7 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 4 631 034 kr och det egna kapitalet 4 623 034 kr (soliditet 99,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.