Dannevall Fastighet och Måleri ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 118 136 | 680 977 | 1 085 470 | 1 613 061 | 986 642 |
| Årets resultat | 73 782 | 177 229 | 126 553 | 291 545 | −476 902 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 182 181 | 504 924 | 943 840 | 985 830 | 970 863 |
| Summa skulder | 42 515 | 188 029 | 500 392 | 250 837 | 712 772 |
| Summa eget kapital | 139 666 | 316 895 | 443 448 | 734 993 | 258 091 |
| Anställda | — | 1 | 1 | 1 | 1 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Dannevall Fastighet och Måleri AB
Översikt
Dannevall Fastighet och Måleri AB (org.nr 559260-8169) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Gustavsberg. Bransch enligt SCB: måleriarbeten (SNI 43341).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 986 642 kr, vilket är 38,8 % mindre än året innan (1 613 061 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 70,0 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 476 902 kr. Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 986 642 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 970 863 kr och det egna kapitalet 258 091 kr (soliditet 26,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.