Dannevall storage ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 247 501 | 70 652 | 44 042 | 119 789 | 158 635 |
| Summa anläggningstillgångar | 3 500 000 | 3 500 000 | 3 500 000 | 3 500 000 | 3 500 000 |
| Summa tillgångar | 3 747 501 | 3 570 652 | 3 544 042 | 3 619 789 | 3 658 635 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 203 036 | 127 328 | 117 271 | 328 296 | 181 284 |
| Långfristiga skulder | 3 517 479 | 3 400 803 | 3 329 127 | 3 047 174 | 2 920 000 |
| Summa skulder | 3 720 515 | 3 528 131 | 3 446 398 | 3 375 470 | 3 101 284 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −23 014 | 15 535 | 55 123 | 146 674 | 313 032 |
| Summa eget kapital | 26 986 | 42 521 | 97 644 | 244 319 | 557 351 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 317 796 | 334 942 | 439 277 | 570 135 | 1 159 997 |
| Rörelseresultat | 25 097 | 50 075 | 114 574 | 217 873 | 680 770 |
| Resultat före skatt | −23 014 | 15 535 | 55 123 | 146 674 | 313 032 |
| Årets resultat | −23 014 | 15 535 | 55 123 | 146 674 | 313 032 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | 0 | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Dannevall storage AB
Översikt
Dannevall storage AB (org.nr 559239-4950) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Gustavsberg. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 159 997 kr, vilket är 103 % mer än året innan (570 135 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 38,2 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 313 032 kr (27,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 3 658 635 kr och det egna kapitalet 557 351 kr (soliditet 15,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.