Ivans Barbershop ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 554 529 | 436 862 | 208 441 | 109 705 | 1 006 |
| Summa anläggningstillgångar | 360 850 | 257 750 | 264 380 | 0 | — |
| Summa tillgångar | 915 379 | 694 612 | 472 821 | 109 705 | 1 006 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 270 680 | 257 191 | 203 831 | 10 000 | 0 |
| Långfristiga skulder | 286 867 | 0 | 212 053 | 95 277 | 13 583 |
| Summa skulder | 557 547 | 257 191 | 415 884 | 105 277 | 13 583 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 317 705 | 173 339 | −680 484 | −502 509 | −17 005 |
| Summa eget kapital | 357 832 | 437 421 | 56 937 | 4 428 | −12 577 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 062 000 | 1 331 000 | 1 057 000 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 404 388 | 194 948 | −672 202 | −495 573 | −15 935 |
| EBITDA | 559 038 | 298 048 | −546 670 | −366 041 | −15 935 |
| Resultat före skatt | 404 210 | 192 073 | −680 484 | −502 509 | −17 005 |
| Årets resultat | 317 705 | 173 339 | −680 484 | −502 509 | −17 005 |
| Personalkostnader | 318 855 | 520 645 | 647 663 | 114 992 | 0 |
| Avskrivningar | 154 650 | 103 100 | 125 532 | 129 532 | 0 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Ivans Barbershop AB
Översikt
Ivans Barbershop AB (org.nr 559259-8352) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Falun. Bransch enligt SCB: frisörer och barberare (SNI 96210).
Ekonomi
Räkenskapsåret 2025 hade företaget ingen nettoomsättning. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 17 005 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 1.
Värt att notera
Det egna kapitalet var negativt vid utgången av räkenskapsåret 2025 (−12 577 kr). Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (25 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.