90 grader i Falun ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 209 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 2 024 387 | 2 330 660 | 2 544 390 | 1 387 975 | 966 301 |
| Summa anläggningstillgångar | 51 465 | 51 465 | 51 465 | 1 575 000 | 2 068 990 |
| Summa tillgångar | 2 075 852 | 2 382 125 | 2 595 855 | 2 962 975 | 3 035 291 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 354 842 | 471 787 | 388 500 | 531 075 | 668 121 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 779 842 | 924 787 | 961 500 | 1 144 075 | 1 059 121 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 386 396 | 351 329 | 368 016 | 379 545 | 362 270 |
| Summa eget kapital | 1 296 010 | 1 457 338 | 1 634 355 | 1 818 900 | 1 976 170 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 729 000 | 3 071 000 | 3 564 000 | 3 584 000 | 3 236 000 |
| Rörelseresultat | 317 473 | 476 847 | 588 944 | 524 791 | 247 227 |
| EBITDA | — | — | — | — | 250 372 |
| Resultat före skatt | 493 167 | 447 817 | 466 875 | 484 024 | 466 967 |
| Årets resultat | 386 396 | 351 329 | 368 016 | 379 545 | 362 270 |
| Personalkostnader | 1 530 982 | 1 657 500 | 1 993 546 | 1 941 325 | 1 900 892 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | 3 145 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 4 | 4 | 6 | 5 | 5 |
| Föreslagen utdelning | — | 191 000 | 195 000 | 205 000 | 209 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: 90 grader i Falun AB
Översikt
90 grader i Falun AB (org.nr 556988-7457) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2014 och har funnits i 11 år. Säte enligt registret: Falun. Bransch enligt SCB: frisörer och barberare (SNI 96210).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 3 236 000 kr, vilket är 9,7 % mindre än året innan (3 584 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 4,4 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 362 270 kr (11,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 5. Nettoomsättningen per anställd var 647 200 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 3 035 291 kr och det egna kapitalet 1 976 170 kr (soliditet 65,1 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 209 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.