Furö byggservice ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2024
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 131 579 | 115 551 | 306 780 | 200 768 | 366 759 |
| Summa anläggningstillgångar | 33 516 | 25 764 | 18 012 | 10 260 | 28 160 |
| Summa tillgångar | 165 095 | 141 315 | 324 792 | 211 028 | 394 919 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 97 684 | 92 799 | 221 521 | 96 562 | 297 938 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 97 684 | 92 799 | 221 521 | 96 562 | 297 938 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 42 411 | −18 895 | 54 755 | 11 195 | −17 485 |
| Summa eget kapital | 67 411 | 48 516 | 103 271 | 114 466 | 96 981 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 820 000 | 1 345 000 | 1 782 613 | 1 205 474 | 1 260 291 |
| Rörelseresultat | 55 844 | −19 132 | 67 224 | 13 629 | −17 920 |
| EBITDA | 61 090 | −11 380 | 74 976 | 21 381 | −9 820 |
| Resultat före skatt | 54 621 | −18 895 | 67 236 | 14 173 | −17 485 |
| Årets resultat | 42 411 | −18 895 | 54 755 | 11 195 | −17 485 |
| Personalkostnader | 139 220 | 490 771 | 436 593 | 440 111 | 380 734 |
| Avskrivningar | 5 246 | 7 752 | 7 752 | 7 752 | 8 100 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Furö byggservice AB
Översikt
Furö byggservice AB (org.nr 559254-1105) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Jönköping. Bransch enligt SCB: byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 1 260 291 kr, vilket är 4,5 % mer än året innan (1 205 474 kr). Från 2020 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 11,3 % per år. Räkenskapsåret 2024 gav en förlust på 17 485 kr. Företaget har gått med vinst under 3 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 260 291 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 394 919 kr och det egna kapitalet 96 981 kr (soliditet 24,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.