MT Bygg i Jönköping ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 2 461 275 | 1 664 277 | 1 766 916 | 1 012 861 | 2 317 579 |
| Summa anläggningstillgångar | 395 521 | 386 298 | 888 851 | 625 435 | 259 581 |
| Summa tillgångar | 2 856 796 | 2 050 575 | 2 655 767 | 1 638 296 | 2 577 160 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 2 303 990 | 1 215 244 | 1 481 461 | 964 928 | 1 912 173 |
| Långfristiga skulder | 206 755 | 0 | 259 752 | 238 270 | 0 |
| Summa skulder | 2 510 745 | 1 215 244 | 1 741 213 | 1 203 198 | 1 912 173 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 226 051 | 639 280 | 79 223 | −279 456 | 229 889 |
| Summa eget kapital | 346 051 | 835 331 | 914 554 | 435 098 | 664 987 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 7 930 000 | 4 962 000 | 4 687 000 | 6 199 000 | 5 527 000 |
| Rörelseresultat | 238 799 | 759 307 | 118 452 | −265 323 | 230 658 |
| EBITDA | 381 467 | 893 730 | 386 223 | −1 907 | 404 072 |
| Resultat före skatt | 226 051 | 730 610 | 99 106 | −291 263 | 229 889 |
| Årets resultat | 226 051 | 639 280 | 79 223 | −279 456 | 229 889 |
| Personalkostnader | 1 982 233 | 1 952 714 | 1 862 786 | 1 722 953 | 1 990 802 |
| Avskrivningar | 142 668 | 134 423 | 267 771 | 263 416 | 173 414 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Föreslagen utdelning | — | — | 0 | — | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: MT Bygg i Jönköping AB
Översikt
MT Bygg i Jönköping AB (org.nr 556579-9953) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2000 och har funnits i 26 år. Säte enligt registret: Jönköping. Bransch enligt SCB: byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 5 527 000 kr, vilket är 10,8 % mindre än året innan (6 199 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 8,6 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 229 889 kr (4,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 3. Nettoomsättningen per anställd var 1 842 333 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 577 160 kr och det egna kapitalet 664 987 kr (soliditet 25,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.