Hundbergets Bergrum ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 52 953 | 136 366 | 130 531 | 176 549 | 209 860 | 87 727 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 093 163 | 1 047 075 | 1 000 987 | 1 086 067 | 1 118 680 | 1 150 498 |
| Summa tillgångar | 1 146 000 | 1 183 000 | 1 132 000 | 1 263 000 | 1 329 000 | 1 238 000 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 61 167 | 65 975 | 56 137 | 70 640 | 123 669 | 27 384 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 61 051 | 65 534 | 56 619 | 71 024 | 124 130 | 27 160 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −31 407 | 32 517 | −42 085 | 116 595 | 12 894 | 5 970 |
| Summa eget kapital | 1 084 949 | 1 117 466 | 1 075 381 | 1 191 976 | 1 204 870 | 1 210 840 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 157 000 | 374 000 | 364 000 | 410 000 | 428 000 | 414 000 |
| Rörelseresultat | −31 407 | 32 803 | −42 085 | 136 201 | 16 727 | 9 008 |
| EBITDA | 14 681 | 78 891 | 4 003 | 182 289 | 77 871 | 78 393 |
| Resultat före skatt | −31 407 | 32 803 | −42 085 | 135 981 | 16 534 | 8 613 |
| Årets resultat | −31 407 | 32 517 | −42 085 | 116 595 | 12 894 | 5 970 |
| Personalkostnader | 0 | 3 853 | 7 303 | 4 600 | 0 | 600 |
| Avskrivningar | 46 088 | 46 088 | 46 088 | 46 088 | 61 144 | 69 385 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Hundbergets Bergrum AB
Översikt
Hundbergets Bergrum AB (org.nr 559252-3756) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Älvsbyn. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 414 000 kr, vilket är 3,3 % mindre än året innan (428 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 21,4 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 5 970 kr (1,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 6 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 238 000 kr och det egna kapitalet 1 210 840 kr (soliditet 97,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.